Reykjavík - minimální mzda za práci v hotelu

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
jindra.hejzlar

Reykjavík - minimální mzda za práci v hotelu

Příspěvek od jindra.hejzlar » úte 03. úno 2015 0:06:18

Ahoj všichni :)

Dostal jsem možnost pracovat v Reyjkavíku v hotelu. S majitelem jsme se domluvili, že bych bydlel na hotelu. A když jsme mluvili o penězích, tak mi nabídl variantu (po odečtení daní a ubytování) první 3 měsíce 600 €, za další 3 měsíce 800 €, po půl roce 1.000 € a po roce 1.400 €. Hodinový fond by měl být 10 hodin denně, 5 dní v týdnu.

Nikde jsem se nedočetl, jaká je minimální mzda, nebo jak se zhruba pohybují mzdy při práci v hotelu. Respektive jedná se o práci úklidem počínaje po všechno ostatní až po odvoz zákazníků na letiště do Keflavíku.

Řeším to, jestli s těmi cca IKS 90.000 budu v klidu, nebo jestli budu jísto toastový chleba a pít vodu, co je zdarma. A určitě jsem zvědavý na to, jestli je to běžná výše mzdy, nebo jestli je to hodně pod normálem.

Děkuji každému z Vás, kdo mi odpoví, nebo aspoň napoví :)

Mějte se krásně :)

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Re: Reykjavík - minimální mzda za práci v hotelu

Příspěvek od wanthalf » pon 23. úno 2015 3:53:27

Asi před šesti lety jsem pracoval v hotelu (těsně před krizí a během ní). Za měsíc mi vyšel čistý výdělek asi na 130 tisíc ISK, s příplatky za noční služby (které jsem měl) a víkendy to vyšlo běžně na 150-180 tisíc ISK čistého. Pokud je těch 90 tisíc po odečtení ubytování (v Rkv běžně aspoň 50-70 tisíc), pak je to celkem slušná nabídka. Pokud z těch 90 tisíc chcete ještě platit bydlení, pak vás asi čeká otročina a hladovění.

Mám dojem, že 10-hodinová pracovní doba je v civilizovaných zemích jako je Island (alespoň oficiálně) snad zakázaná, ne? Samozřejmě to neznamená, že lidé přesčasy (či ve více zaměstnáních) nepracují - také za to bývají velmi dobře zaplaceni navíc!

Každopádně pozor na vykuky - Island je sice slavný svou poctivostí a férovostí, ale "východoevropan" má o to větší šanci narazit na těch pár vykuků, kteří mu písemnou smluvu nedají (však se říká, že na Islandu není potřeba - což je obvykle(!) pravda) a slíbí, že všechno zařídí, načež zaměstnanec po roce zjistí, že za něj vykukové neodváděli žádné daně, takže ze svého "čistého" výdělku dluží státu třetinu peněz na daních a musí je dodatečně doplatit z vlastního (pokud nedokáže písemnou smlouvou, jak věci měly být doopravdy). Islandské úřady jsou sice velmi přátelské a solidární, ale pokud nedokážete, že tím vykukem je váš zaměstnavatel a ne vy, pak vám asi nikdo nepomůže.

Jinak, na Islandu existuje jakési "minimum platu", ze kterého se neplatí žádná daň. Jmenuje se to "osobní daňová sleva" (Persónuafsláttur). Ze všeho, co vyděláte navíc, platí každý jednu rovnou daň. Jestli jsem to teď narychlo našel správně, pro letošní rok (2015) by ta osobní sleva z daní měla být 50.902 ISK na měsíc, což znamená, že ona nedaněná hranice výdělku by měla být 142.153 ISK. Z toho vyplývá nepřímo, co je pro Islanďany oficiálně jakýsi "minimální plat": pokud nevyděláváte ani těch 142 tisíc ISK, jste považován za takového chudáka, že nemusíte už ani platit daně...

Odpovědět