stěhování na Island

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
Jana Š.

stěhování na Island

Příspěvek od Jana Š. » úte 20. led 2015 0:03:22

Lidičky,
přemýšlíme s manželem, že bychom se přestěhovali právě na Island. Máte s tím někdo zkušenosti? Samozřejmě, že jako předvoj by jel manžel na pár měsíců - zajistit si práci, najít bydlení atd. Pak bych vyrazila s dětmi. Myslíte, že to je reálné? Všude čtu o sezonních pracích, ale co takhle celoročně? Pokud někdo máte nějaké zkušenosti, co by jste mi poradili atd, pak mi prosím napište na joannina@seznam.cz .. navíc máme psa, kterého bychom chtěli vzít sebou, ale co čtu, tak to je asi problém. Je to pibulka.. díky moc všem, kteří mi pomohou

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Re: stěhování na Island

Příspěvek od wanthalf » stř 25. úno 2015 3:12:15

Problém to není. Záleží jaké máte nároky na práci. Nějaké té chabě placené dřiny je Islandu vždycky dost :-) Pokud jde o psa: někde v sousedním fóru už o tom byla řeč - pokud nemáte dost peněz na několikaměsíční draze placenou islandskou karanténu ve speciálním útulku (kdovíkde na Islandu, snad už ne na onom slavném Grímsey?), tak na to zapomeňte.

Eva

Příspěvek od Eva » pon 29. čer 2015 20:17:03

Ahoj
Přemýšlíme s Manželem a dvěma dětmi , že by jsme chtěli žít a pracovat na Islandu problém je ten ,že cizím jazykem umíme tak maximálně koukat a děti to samé , nehledě na to že s sebou chceme vzít i babičku která je v důchodu který už zde v Čr pobírá chtěli by jsme i kočku ale jak sem teď četla o karanténě tak teda nevím ale furt i naše kočka je náš člen rodiny . Zajímá nás četli sme hodně na internetu o nabídce práce na farmě ( strava a pobyt zdarma + plat ) .Potřebujeme vědět jak by to tam pro nás bylo s pojištěním babička je hodně nemocná potřebuje léky tak jak by to bylo kdyby jsme vlastně byli přistěhovalci a s dětma to samé . Dokonce sme slyšeli o České škole pro děti tak jestli je vůbec třeba tam finančně reálná . Dále nás zajíma jak to tam funguje při pomoci od červeného kříže člověk nikdy neví co by se stalo nebo nestalo a od koho bude pomoc potřebovat . Pak jak je to tam s jídlem a bydlením četli sme že by si tam člověk měl vydělat cca 160 000 ISK a že bydlení tam stojí cca 50 000 ISK tak jestli je to pravda nebo není a jaké jsou ceny jídla popřípadě léků atd .... Kdyby nebyla ta farma popřípadě kde se tam dá pracovat bez znalosti cizího jazyka , neštítíme se žádné manuální práce ... Nejlépe kontakt na nějakou Českou rodinu která tam odjela za stejným cílem a už tam žije tak aby nám třeba cosi o těch začátcích napsali aby sme věděli
Moc děkujeme za odpovědi Eva a Jirka

wanthalf

Příspěvek od wanthalf » pát 18. pro 2015 10:10:45

Část odpovědí najdete už v našem průvodci na http://pruvodce.islandklub.com

Dokud jste kryti českým zdravotním pojištěním, vztahují se na vás stejná práva a povinnosti jako na Islanďany (viz Evropská karta zdravotního pojištění). Navíc po půlroce registrovaného pobytu na Islandu automaticky začnete být kryti islandským zdravotním pojištěním, a to bez ohledu na to, zda nějaké daně odvádíte nebo ne. Nicméně, ani Island neposkytuje svým občanům takový komfort jako ČR: za každou návštěvu lékaře se platí poplatek (spoluúčast pacienta) v řádu stovek Kč. Léky ani zubařská ošetření nekryje islandské pojištění vůbec - pacient si je hradí v plné výši, tedy stovek (v případě léků) a tisíců Kč (v případě sebetriviálnějšího ošetření u zubaře). Bližší detaily poskytne patřičná islandská instituce (Tryggingastofnun).

Za 50 tisíc ISK už dnes v Reykjavíku těžko seženete byť jen malý studentský kamrdlík s jednou postelí. Pronájem seriózního bytu se bude pohybovat spíše mezi 100-150 tisíci ISK. O něco vyšší dnes budou i platy, ale záleží na druhu práce.

Práce na statcích se nabízí hlavně během léta (červen-září) a vztahuje se obvykle na 1-3 sezónní pomocníky. Na statku mívají ubytování pro jednotlivé osoby, ale těžko pro celé rodiny. Málokdy mají potřebu pomoci i na zimu.

Pokud ovšem neovládáte žádný cizí jazyk, viděl bych hlavní problém v tom, jak se hodláte s místními domluvit. I nejstarší Islanďané jsou schopni se jakž takž domluvit anglicky, ale neznám moc Islanďanů, kteří by mluvili česky.

tereza.viskovsson

Příspěvek od tereza.viskovsson » pon 08. úno 2016 17:18:50

Dobry den.take reaguji na dotaz stehovani rodiny.nemam ukusenost ale chci to uz hodne dlouho.ziju sama se synem skolkou povinnym.jakkoli to bude asi tezke tak radsi budu zivorit tam nez tady.chci do toho jit az nasetrim penize.jazyk umim anglicky.a nam tam znameho ktery mi dava zatim info ze zivota v reykja a je ochoten mi v zacatcich pomoci poradit atd.myslim ze kdyz neco clovek chce tak to i dokaze kor kdyz jste na to dva takze drzim palce at to zvladnete.jen s temi detmi bude mozna problem prave skrz tu drahou zdravotni peci.muj syn zacal chodit do skolky a je co druhy tyden nachlazeny... To bych zkusila vyresit tim ze si necham poslat od nas nase leky tam... A taky jsem slysela o ceske komunite na islandu takze myslim ze se da domluvit a ze se najde i nekdo kdo v okoli kam se vydate pomuze poradi atd. Je to muj sen a nevzdam se ho. Krasny den a hodne stesti :)

Katka

Příspěvek od Katka » pát 12. úno 2016 19:30:30

Co se tyce psu a kocek na Island - je zde POVINNA karantena v delce 4 tydnu ktera stoji ca 1000Eur, karantene predchazi nespocet vysetreni zvirete ktera je nutno udelat v Cr, navic karantena prijima zvirata jen urcite dny v mesici tzn. je tomu treba prizpusobit let (!!)

wanthalf

Příspěvek od wanthalf » ned 14. úno 2016 15:57:26

Jen k tomu "nachlazení": tady v Čechách jsem taky průběžně "nachlazený" každou (celou) zimu, ale nevzpomínám si, že bych byl někdy nachlazený na Islandu (pokud mě tedy neskolila vyloženě ta jejich nárazová trojdenní chřipka). Bavil jsem se o tom i s kolegy z Norska, a ti mi dali za pravdu, když k nám přijeli - třetí den pobytu v Praze je začalo taky škrábat v krku. (Jo, a taky si stěžovali, jak u nás máme všude příšerně přetopeno - v bytech, hotelech, restauracích,...) Takže já osobně se tzv. "nachlazení" bojím více tady než kdekoliv na severu, kde mají čistý vzduch a člověk se rychle přirozeně otuží.

A k doktorovi na Islandu ani nechoďte, pokud nejste skutečně na umření. Necháte tam spoustu peněz a jen vám řeknou, že to nic není (teda, pokud to není něco opravdu vážného). Chřipky se asi jako nemoc ani nepočítají a nachlazení (pokud tam něco takového existuje) už vůbec. Islanďani jsou buď zdraví, nebo mrtví - nic mezi tím snad ani neznají! ;-)

Pokud jde o běžné léky, není od věci si něco přivézt s sebou, ale raději osobně a v přiměřeném(!) množství (tuším, že oficiální definice zní "pro osobní potřebu (turistů) na dobu pobytu", tj. max. 3 měsíce). Import léků je jinak oficiálně zakázaný a pokud vám celníci náhodou přistihnou poštovní zásilku s léky, mohou ji prostě zabavit i kvůli pár tabletám acylpirinu (a také to dělají!).

horizontnew

Příspěvek od horizontnew » stř 28. pro 2016 17:16:10

tereza.viskovsson můžete se mi prosím ozvat na horizontnew@gmail.com ? - mám podobné plány jako Vy, víc hlav, víc, rad, víc síly -)
díky moc a mějte fajn den, MM

Naposledy oživil Anonymous v stř 28. pro 2016 17:16:10

Odpovědět