Stránka 1 z 1

Záchrané chatičky na Islandu

Napsal: pon 08. zář 2014 22:25:35
od Katka
Ahoj, na Islandu je síť záchranných chatiček, kde může turista přenocovat. Může mi někdo říci jak to funguje? Vím, že třeba v Norsku je nutné si vypůjčit klíč v infocentrech apod. Jedeme v říjnu, takže asi taková obsazenost opravdu nebude :D

Re: Záchrané chatičky na Islandu

Napsal: úte 09. zář 2014 10:54:22
od wanthalf
Ahoj, Islandské záchranné chatičky jsou na rozdíl od norských horských chatek opravdu myšleny JENOM jako záchranné a není normální/slušné/běžné v nich nocovat z jiných důvodů než opravdu nouzových. Z toho důvodu také nejsou nijak zamčené a nejsou stavěné na pohodlí. Ostatně, nacházejí se obvykle stejně jen na dosti nedostupných místech a v případě těch moderních už připomínají spíše velké plastové archy či rakve, než chatky, v nichž asi nocování není nijak příjemným zážitkem, pokud venku nezuří skutečné peklo. Dostupnou výjimkou je pár chatek v sedlech průsmyků, kudy vede nějaká silnice a kde v zimě hrozí, že člověk uvázne s autem ve sněžné vánici a závějích. A analogicky samozřejmě u vnitrozemských cest, ale většinou stejně spíše někde bokem na méně dostupném místě.

Tuším, že problémy se zneužíváním těchto chatek turisty a opilci (a to včetně jejich ničení, vyžírání nouzových zásob apod.) se v posledních letech řešily, ale nevím, zda to k něčemu vedlo (tedy kromě toho, že některé tyto chatky jsou opravdu už v nepoužitelném stavu).

Možná tu někdo bude mít přesnější přehled? Já jsem je nikdy nepoužil a tuším ani zevnitř neprozkoumával.

Re: Záchrané chatičky na Islandu

Napsal: ned 21. zář 2014 11:59:01
od Katak
Ok to jsem potřebovala vědět :) děkuju moc... v tomto případě doufám, že je nebudeme muset využít :)

Re: Záchrané chatičky na Islandu

Napsal: pon 22. pro 2014 2:21:48
od martinfoto
K této věci pouze poznámka, přes léto je většina z nich uzamčena, a pokud se do nich dá dostat, tak jen díky vylomeným dveřím...vandalismus je tam opravdu na vzestupu...poměrně hodně vandalských nápisů je tam v polštině a další východní prasata v závěsu následují... :twisted: