Záchrané chatičky na Islandu

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
Katka

Záchrané chatičky na Islandu

Příspěvek od Katka » pon 08. zář 2014 22:25:35

Ahoj, na Islandu je síť záchranných chatiček, kde může turista přenocovat. Může mi někdo říci jak to funguje? Vím, že třeba v Norsku je nutné si vypůjčit klíč v infocentrech apod. Jedeme v říjnu, takže asi taková obsazenost opravdu nebude :D

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Re: Záchrané chatičky na Islandu

Příspěvek od wanthalf » úte 09. zář 2014 10:54:22

Ahoj, Islandské záchranné chatičky jsou na rozdíl od norských horských chatek opravdu myšleny JENOM jako záchranné a není normální/slušné/běžné v nich nocovat z jiných důvodů než opravdu nouzových. Z toho důvodu také nejsou nijak zamčené a nejsou stavěné na pohodlí. Ostatně, nacházejí se obvykle stejně jen na dosti nedostupných místech a v případě těch moderních už připomínají spíše velké plastové archy či rakve, než chatky, v nichž asi nocování není nijak příjemným zážitkem, pokud venku nezuří skutečné peklo. Dostupnou výjimkou je pár chatek v sedlech průsmyků, kudy vede nějaká silnice a kde v zimě hrozí, že člověk uvázne s autem ve sněžné vánici a závějích. A analogicky samozřejmě u vnitrozemských cest, ale většinou stejně spíše někde bokem na méně dostupném místě.

Tuším, že problémy se zneužíváním těchto chatek turisty a opilci (a to včetně jejich ničení, vyžírání nouzových zásob apod.) se v posledních letech řešily, ale nevím, zda to k něčemu vedlo (tedy kromě toho, že některé tyto chatky jsou opravdu už v nepoužitelném stavu).

Možná tu někdo bude mít přesnější přehled? Já jsem je nikdy nepoužil a tuším ani zevnitř neprozkoumával.

Katak

Příspěvek od Katak » ned 21. zář 2014 11:59:01

Ok to jsem potřebovala vědět :) děkuju moc... v tomto případě doufám, že je nebudeme muset využít :)

martinfoto

Příspěvek od martinfoto » pon 22. pro 2014 2:21:48

K této věci pouze poznámka, přes léto je většina z nich uzamčena, a pokud se do nich dá dostat, tak jen díky vylomeným dveřím...vandalismus je tam opravdu na vzestupu...poměrně hodně vandalských nápisů je tam v polštině a další východní prasata v závěsu následují... :twisted:

Naposledy oživil Anonymous v pon 22. pro 2014 2:21:48

Odpovědět