jak se dostat z Básar do Skógar?

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
Radek

jak se dostat z Básar do Skógar?

Příspěvek od Radek » pon 30. čer 2014 17:06:44

Dobrý den, v srpnu jedeme na Island, kde máme na celou dobu půjčené auto a chtěli bychom absolvovat túru ze Skógar do Básar. Nevíte někdo, jak se dostat zpět z Básar do Skógar, kde budeme mít auto ? Děkuji předem za tip 8-) Radek

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Re: jak se dostat z Básar do Skógar?

Příspěvek od wanthalf » pon 30. čer 2014 17:38:40

Napadají mě jen dvě možnosti: nějaký autobus (asi nepojede v potřebnou dobu) nebo někoho "stopnout" (nebo se s někým domluvit).

Já jsem to loni udělal tak, že jsem nechal auto u Seljalandsfossu (resp. u křižovatky se silnicí č. 1), svezl se ranním autobusem do Þórsmörku (do Langidalur, nikoliv Básar, což byla chyba, protože půlka mostu k Básar byla stržená :-/). Pak jsem přešel průsmyk do Skógar, kde jsem večer chytil stopa, který mě hodil zpět k autu. To je nejjednodušší a relativně nejjistější způsob, co mě napadl.

Radek

Příspěvek od Radek » stř 02. črc 2014 13:02:44

Děkuji za odpověď. Před chvílí jsem zjistil, že na té chatě v průsmyku mají plno a čtu, že jste to zvládnul za jediný den. Jak je to asi časové náročné pro nepříliš trénovaného turistu? My bychom to tedy šli ze Skogaru do Básaru, nebo je to opačně hezčí?

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Příspěvek od wanthalf » stř 02. črc 2014 14:30:31

No, našel jsem záznam z GPS a 15:22 jsem byl asi u kempu v Básar, asi v půl sedmé nahoře na nových kráterech na Fimmvörðuhálsu, a po desáté večer mi došla baterie v GPS asi 3-4km před Skógar :-) Nahoře jsem se samozřejmě pěkně prošel po těch nových kráterech, takže žádný extra spěch. Akorát mě už na konci cesty selhávaly kolena, ale to je můj problém.

Vnitrozemská strana je mnohem prudší a dramatičtější (i zajímavější na pohled) (takže je možná i lepší odtamtud začít?). Svah směrem k moři je naopak velmi mírný a pozvolný - nějakých 12-15km rovnoměrného klesání. Když to člověk přejde za jeden den, nemusí s sebou aspoň tahat žádná zavazadla. Ale pozor na počasí: průsmyk bývá velmi často v mlze (a ztratit se tam není problém), i když je jinak pěkné počasí, a také vás tam může překvapit vichřice nebo jiný nečekaný povětrnostní extrém - takže si dobře nastudujte předpovědi a počítejte opravdu se vším. Je to relativně nebezpečné (=nevyzpytatelné) místo a nemá smysl riskovat, pokud je situace nejistá. Já jsem to sám napoprvé vzdal už téměř pod vrcholem sedla kvůli sílícímu vichru (srážel mě k zemi, ač jsem měl hůlky a nejsem zrovna pírko) a mlze, i když je fakt, že tam jiní turisté patrně neohroženě procházeli dál - o žádném průšvihu jsem pak sice neslyšel, ale asi z té cesty měli pěkné peklo.

Radek

Příspěvek od Radek » stř 02. črc 2014 15:24:35

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

binkeska

Příspěvek od binkeska » pát 11. črc 2014 1:13:26

Včera jsme se vrátili, autobus linka T12 TREX jede z Básaru v 14:45, v 16.00 je v Seljandsfoss. Dále do Skógaru jezdí linka 12a, ale nevím, zda bude čas navazovat. Více na www.sterna.is. My jsme měli hiker´s pass za 11 900 islanských a jeli jsme z Reykjaviku do Landmannlaugar tam a po 4 dnech z Básaru do Reykjaviku zpět.

Radek

Příspěvek od Radek » pon 28. črc 2014 7:16:46

Díky za tip. Už se nám to blíží ;)

Naposledy oživil Anonymous v pon 28. črc 2014 7:16:46

Odpovědět