Půjčení auta

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
Pepa

Půjčení auta

Příspěvek od Pepa » ned 01. čer 2014 22:40:01

V 3 mužích poprvé na Island začátkem září.Váháme, zda zda rezervovat již z Čech nebo na místě?Osobní ? Terenní? Prostě první výprava na vysněný ostrov.
Příp tip na let.
Dík.

Sandra

Re: Půjčení auta

Příspěvek od Sandra » pon 02. čer 2014 22:20:57

Určitě bych doporučovala terénní. Pokud si chcete užít Island, tak určitě 4x4, dostanete se na lepší místa.
Půjčovnu je také lepší zařídit dřív, mám např. dobré zkušenosti s touto: http://www.kefcar.is/.

Co se týče dopravy na Island, dobré spojení je z Berlína a to buď WOW air, nebo Air Berlin.
Pokud jste pražští nebo blízko, doporučuji navštívit 14.6. Islandský den, kde funguje i cestovatelská poradna a získáte spoustu informací a tipů.
Příp. můžete i napsat na email.

Sandra

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Příspěvek od wanthalf » pon 23. čer 2014 3:22:07

Tak úplně bych nesouhlasil. Teréňáky jsou sice strašně khůůl, ale pokud nemáte velmi specifické cíle nebo nutkavou potřebu se drncat nekonečnými lávovými a kamenitými pouštěmi, na běžné cestování je vůbec nepotřebujete, jen vám sežerou trojnásobek paliva. Zvláště pokud jedete poprvé na Island, stačí vám bohatě osobák, dostanete se s ním na 95% míst. Jedinou výjimkou tedy je, pokud chcete jet do vnitrozemí. Je fakt, že půjčovny (nebo spíš jejich pojišťovny) omezují vjezd půjčených aut i na pár dalších jinak v pohodě sjízdných silnic, ale to je minimum. Pravda, týká se to třeba populárních Landmannalaugar, dnes už i osobákem sjízdné vnitrozemské silnice č. 35 a možná ještě i východní cesty podél kaňonu Jökulsárgljúfur. Ale na Islandu můžete strávit i dva nebo tři měsíce objevováním fantastických míst s pomocí osobáku. A pokud osobák není omezen "zákazem" od pojišťovny, dostanete se s ním prakticky kamkoliv s výjimkou asi tak dvou až tří z celé té obrovské spousty zajímavých míst (Laki a Askja/Kverkfjöll). A i kdybyste nutně museli hned na Landmannalaugar, tak možná nevyjde o tolik dráž svézt se autobusem - nebo aspoň si ten teréňák půjčit jen na ten jeden den. Otázka je, co bude na začátku září ještě jezdit a jestli bude vůbec počasí na takové akce.

Další tipy a informace najdete třeba v našem průvodci na http://pruvodce.islandklub.com/index.ph ... po_Islandu

Jan Sucharda

Příspěvek od Jan Sucharda » úte 24. čer 2014 22:11:51

Dovolím si malinko nesouhlasit s předchozím příspěvkem, že 4x4 není nutné. Pokud chcete poznat i trochu jiné oblasti, než jsou běžně "podávány na talíři" turistům v zájezdových autobusech, a tudíž poznat Island, jaký ve skutečnosti je, tak je auto 4x4 nezbytností. Spotřeba 3 x větší je nesmysl. Autem 4x4 můžete absolovat úžasné cesty v jižní části vnitrozemí (Fjallabak Sydri a Fjallabak Nyrdri), dojet do soutěsky Eldgjá, k jezeru Langisjór, okolo hor Maelifell, 'Oldufell, Hatfell, na sopku Laki atd. atd.) A ve východní části vnitrozemí pak samozřejmě Askja, ale i hloub do vnitrozemí směrem na jih úžasnou cestou f 902 ke Kverkfjölu, Hvannalindiru atd. A pokud si půjčíte velký teréňák ( Land Cruiser, Land Rover Defender, Pajero), tak se můžete vydat napříč Islandem mezi Nýidalurem a Askjou po silnici Austurleid (F 910) - je opravdu náročná, ale pak si budete moci říct, že jste Island poznali nejen jako Japonci...).
Přeji hodně zdaru, k info jsem kdykoli k dispozici - napsal jsem Průvodce islandským vnitrozemím a všechny cesty "vlastnoručně" projel.
Jan Sucharda

http://www.jas-hrotovice.com

wanthalf

Příspěvek od wanthalf » úte 24. čer 2014 23:52:47

Ano. Ve vnitrozemí se jistě také nachází několik pěkných míst, která určitě stojí za to. Je třeba ovšem umět také brodit řeky (utopené auto vám žádná pojišťovna nezaplatí, o životě nemluvě) a určitě nepojedete za necelých 5l/100km. Ale není pravda, že Island se dělí na turistické atrakce "podávané na talíři" pro Japonce a "Ten Pravý Island" dostupný jen džípem. Zatímco ve vnitrozemí potkáte davy členů "Klubu džípových fanatiků" (hádejte z jakých zemí...), na normálních silnicích najdete tisíce nádherných zákoutí, o kterých nemají ponětí ani Japonci ani řidiči teréňáků. Často jen 100 metrů od asfaltové silnice. Nemá smysl si však ani dělat iluze, že někde budete "úplně sami". Stejně jako se dá donekonečna hádat o tom, co je to ten "pravý Island". V Západních fjordech můžete najít relativní ráj na celé týdny, a nepotřebujete k tomu víc než trabanta.

A po pravdě řečeno - ty nejkrásnější místa - podle mého osobního, čistě subjektivního názoru - nenavštívíte žádným autem, ani kdyby mělo náhon na padesát kol. A pokud chcete opravdu poznat "ten pravý Island", nepomůže vám žádné auto, ani tank ani tříměcíční dovolená: přečtěte si pár knížek od islandských autorů, něco ze ság a staré poezie, pusťte si pár islandských filmů, naučte se islandsky...

Pojem "ten pravý Island" (nebo "Island, jaký ve skutečnosti je") má totiž spoustu podob podle toho, co vás zrovna zajímá a co v Islandu chcete vidět. Island totiž nabízí spoustu značně odlišných extrémních zážitků. Pro někoho to je pár scénických vodopádů a gejzírů, pro někoho jiného velké hřiště pro jeho superteréňák, pro dalšího úžasně divoké pařeniště nekonečných víkendových reykjavických party a divokého nočního života, pro jiného dlouhé pustiny plné lávových polí, útesů, skalních rozsedlin a puklin, opuštěných mořských zátočin a písčin, někdo jiný zase upřednostní náročné šplhání po ledovcích a horách či jiné extrémní sportovní zážitky, někdo si třeba zase chce užít termálních koupelí a jiní lidé se zajímají o rukopisy, historii, jazyk, tradice, kulturu, hudbu, umění nebo třeba geologii atd. atd. Potkal jsem už všechny tyhle druhy "islandských fanatiků". Takže podle toho, která z uvedených "skutečností" je pro vás ta "skutečná", si můžete vybrat i auto - nebo taky jen bicykl či prostě vlastní nohy a palec na ruce... Ve všech případech máte na Islandu dost co dělat na řadu týdnů i měsíců a zažijete nevídané a nečekané - a stejně neuvidíte nikdy "všechno" (natožpak "ten pravý Island").

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » stř 25. čer 2014 7:11:22

Aha, připomíná mi to jeden firemní blog, kde, když je vysloven jiný názor, než má správce stránek, tak je autor okamžitě ukamenován. Dobře mu tak, má být zticha. Jinak souhlasím s tím, že na Islandu hledá každý něco trochu jiného, ale chtěl jsem napsal a napsal, že ten "pravý" Island nejsou jen atrakce u přecpaných parkovišť. Hlavní otázka zněla: jaké auto?
Howgh.

wanthalf

Příspěvek od wanthalf » stř 25. čer 2014 12:48:44

Omlouvám se, pane Suchardo, že jsem správce a tohle fórum jsem náhodou založil - budu ten "titul" muset nějak vypnout, aby nebyl zneužit proti mě. Nikoho nekamenuju ani necenzuruju, jen se snažím bojovat racionálními argumenty s otřepanými mýty typu "ten pravý Island najdete jen džípem" - jsem už asi poslední trouba, který tenhle boj s povrchními klišé nevzdal a navzdory jejich nadšenému pěstění v klubu se ještě pořád k tomuhle klubu hlásí (ale už to možná taky brzy vzdám, přiznávám). Naprosto s vámi souhlasím: pravý Island nejsou jen atrakce u přecpaných parkovišť, jenže to nemá nic společného s tím, jaké máte auto. Znám tisíce míst na Islandu, kde nepotkáte ani auto ani živáčka. A to právě díky tomu, že nevypadají zdánlivě nijak atraktivně ani pro autobusy s Japonci ani pro džípové nadšence. Stačí zajet často jen kousek "za roh" od hlavních atrakcí. A naopak: viděl jsem parkoviště ve vnitrozemí - Landmannalaugar, Askja, Hveravellir - v posledních letech si nijak nezadají s parkovišti u Geysiru, Gullfossu nebo Seljalandsfossu. Možná je tam o něco (málo) méně autobusů a Toyot Yarisů, ale o to více džípů, i těch půjčených. Na Islandu každým rokem rapidně vzrůstá počet turistů - loni to bylo třičtvrtě milionu, letos se prý čeká už milión - a rozhodně nenarůstá jen počet autobusů nacpaných Japonci. S tím bohužel nic nenaděláme, Island tu prostě není jen pro nás.

Další věc, která se rychle mění, jsou samotné silnice. Však tam jezdíte co rok, tak jste si musel jistě taky všimnout. Když jsem před pěti lety v zimě vyjížděl na Dýrhólaey, byl jsem celkem rád, že mi náhodou půjčili místo osobáku džípa - sice jsem tam už byl předtím párkrát osobákem, ale v té zimě bych na to asi neměl nervy. Před měsícem jsem se tam byl poprvé podívat znova a nestačil jsem se divit: pod kopec vede luxusní asfaltka (ano, bohužel už je tam to plné parkoviště) a nahoru na kopec šťerkovka tak pohodlná, že bych ji vyjel i dětským autíčkem. Totéž platí téměř o celém Islandu - zlepšuje se i stav silnic kolem kaňonu Jökulsárgljúfur (kde jsme se v osobáku ještě před třinácti lety klepali rychlostí 5km/h a stejně jsme ho div nerozmlátili - před třemi lety jsem tam jel oktávkou už úplně v pohodě, na té východní straně jsem dokonce v pohodě předjížděl i džípy), a bývalou horskou silnici č. 35 dnes projedete s osobákem (s trochou trpělivosti) celou i oficiálně, včetně odboček do Kerlingarfjöll a na Hveravellir. Pravda, na poslední dvě zmíněná místa s půjčeným osobákem člověk tuším stále oficiálně nesmí.

Na Islandu jsou asi čtyři velmi odlišné typy prostředí: 1. Reykjavík a přilehlá města, 2. "běžný" venkov podél pobřeží s vodopády, písčinami a útesy vč. největších hor a ledovců, 3. svérázné západní (a východní) fjordy a 4. pusté vnitrozemí s řadou pozoruhodných chuťovek. Na ten poslední asi z 80% opravdu je třeba čtyřkolka, pokud možno zvýšená. Záleží, kdo chce co vidět a pro koho co představuje "ten pravý Island". Rozumím, že pro vás je to jednoznačně oblast č. 4. Pro mě to tak jednoznačné není a proto se domnívám, že pro prvních 5-6 týdnů (když to vezme zkrátka) na Islandu člověk bohatě vystačí s nejobyčejnějším osobákem. Potom není od věci si půjčit na pár dní či týdnů džípa a jet se podívat na ten zbytek - pokud je víc lidí, je to výhodnější než autobusy, ale má to zase svá rizika, jako je brodění řek, protože není brod jako brod - a už jsem viděl jak nezkušení turisté obvykle "brodí" tak, že málem utopí auto i v nevinné říčce.

Ostatně by bylo od vás velmi záslužné, kdybyste právě své bohaté zkušenosti v tomto směru předával dál současně s oním přímočarým doporučováním džípů - třeba i příspěvky do našeho "průvodce". Islanďané totiž mají s narůstajícím množstvím turistů také narůstající problémy se zachraňováním "zelenáčů", kterým takhle někdo doporučil půjčit si džípa, aniž by jim řekl, jaká rizika to obnáší a jaké dovednosti to vyžaduje. Nezkušení turisté pak neumí s tím džípem ani vyjet z banální zbytkové sněžné závěje na vnitrozemských cestách, o topení se s autem v řekách ani nemluvě.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » stř 25. čer 2014 17:24:44

I když jsem se zařekl, že nebudu reagovat - budiž. Tohle všechno dobře vím a každý, kde se na mne obrátil, dostal všechny rady s patřičnými upozorněními na nebezpečenství atd. atd. A všechny záludnosti jsou dostatečně poopsané v mém průvodci vnitrozemím. A protože se silnice zlepšují - některá moje varování jsou už možná trochu zbytečná, ale lépe počítat s horším než obráceně. Nejsem žádný džípový maniak, ale bez čtyřkolky se spousta míst na Islandu poznat nedá. A nebojte se, většinu cest jsem absolvoval po normálních silnicích, a projel jsem jich opravdu dost (vč. západních, východních fjordů, Langanesu a dalších "bohem zapomenutých míst" atd. atd.). Celá tahle diskuse je zbytečná, jen jsem si dovolil přidat do diskuse svůj názor - to bývá smysl blogu - a hned začalo to kamenování. Trochu je úsměvné, že "poslední slovo" musí mít za každou cenu správce. Ale prosím, neberu Vám to.
Už mlčím...

Martin

Příspěvek od Martin » pon 30. čer 2014 20:56:14

Dobrý den,
máte někdo zkušenosti s nejakou aplikaci na smartphone (android preferuju, ale i iphone by sel), ktera by se dala pouzit jako navigace pro Island? pri googlovani toho moc neni. :/ diky predem za odpovedi.

Sandra

Příspěvek od Sandra » pon 30. čer 2014 23:19:13

Martin píše:Dobrý den,
máte někdo zkušenosti s nejakou aplikaci na smartphone (android preferuju, ale i iphone by sel), ktera by se dala pouzit jako navigace pro Island? pri googlovani toho moc neni. :/ diky predem za odpovedi.
Dobrý den,
dlouho jsme sháněli jakoukoliv navigaci, třeba na Tomtom vůbec není, a měli jsme přímo na Islandu půjčeného Garmina, ale byl úplně mimo. Na telefony jsme našli pouze off-line mapy.
Doporučuji koupit klasickou papírovou mapu - např. na Islandu na benzince lze koupit Vegaatlas 1:200 000, velmi podrobná mapa, je tam i vyznačeno, jaký povrch komunikace má, zda je asfaltka či šotolina (je to velmi přesné). Bohužel tam tedy nejsou bližší mapy obcí (jen Reykjavík), ale to se dá sehnat na letáčku v turistických informacích nebo nám dobře posloužil i knižní průvodce.

Odpovědět