aktuální ceny

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
elcid

aktuální ceny

Příspěvek od elcid » sob 17. kvě 2014 17:11:21

Zdravím

Chystám se příští měsíc na 3 měsíce na Island .
Měl bych pár takových skromných dotazů :D

1) Jaké jsou aktuální ceny potravin? (klasika pečivo,něco na vaření atd) Nebo spíše kolik tak za měsíc jde za jídlo nejméně utratit? Nejsem náročný jenom nemám absolutně žádnou představu.

2) Bez čeho se neobejdu? Je mi jasné že hlavně teplé a nepromokavé oblečení , ale jestli se vyplatí vzít něco na víc.

Děkuji za reakci elcid

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Re: aktuální ceny

Příspěvek od wanthalf » ned 25. kvě 2014 22:44:02

Ahoj,
možná by se vyplatilo probrat staré články na našem webu, případně mrknout do průvodce http://pruvodce.islandklub.com - i když tam zrovna v tomhle směru zatím asi moc informací ještě není.

U potravin značně záleží na tom, kde budeš nakupovat - nejlevnější jsou supermarkety Bónus a Króna, ale mimo Reykjavík se moc nevidí. Naopak různé večerky a benzínové pumpy prodávají zcela shodné výrobky klidně za dvojnásobek i více. Ale zato se najdou všude.

Ceny jsou zjednodušeně asi jako u nás (nebo ve Skandinávii), ale s jednou nulou navíc. Něco víc a něco míň. Nejvýhodnější jsou různé základní suroviny (špagety, konzervy s omáčkami či zeleninou, čisté ovesné vločky, mouka apod.) - to vyjde skoro jako u nás. Naopak nejdražší jsou různé přísady (oříšky, rozinky, koření, speciality...) a pak kompletní instantní jídla v pytlíku (kromě čínských polévek, ty jsou levné všude) či polotovary. V Bónusu a Króně lze koupit koupit kilový balík toustového chleba za 240 ISK, ale jinak je to cena tak za poloviční nebo malý chléb. Mléčné výrobky vyjdou o něco dráž než u nás (a ceny mezi různými obchody se u nich liší nejméně!), ale stojí za to. Tradičně drahé je obvykle maso (i ryby). Ale všechno je relativní.

Kdyby tě zajímalo něco víc konkrétního, můžu se podívat v obchodě :-) Ale jak říkám: velmi záleží na tom, co přesně koupíš a kde. Chce to prostě proskenovat prodejnu a udělat si představu o místní nabídce a poměru užitek/cena v každém konkrétním obchodě.

elcid

Re: aktuální ceny

Příspěvek od elcid » sob 07. čer 2014 9:01:04

Super díky moc to jsem tak nějak potřeboval věděť.

Ještě jsem se zapoměl zeptat jestli nevýte o nějakém dlouhodobějším ubytování pro pár studentu(2-4). Díval jsem se na výše postovaný odkaz tak jsem tak cca něco našel ale, kdyby náhodoud někdo o někom věděl.

Děkuji elcid

Naposledy oživil Anonymous v sob 07. čer 2014 9:01:04

Odpovědět