Lodní přeprava na Island

Cestovatelské i jiné otázky a odpovědi, tipy, rady, informace... cokoliv o Islandu.
Tom

Lodní přeprava na Island

Příspěvek od Tom » úte 19. lis 2013 16:56:00

Dobrý den,

mám dotaz ohledně přepravních společností, které zřizovaly pravidelnou přepravu na Island. Dnes je možné dohledat info pouze o jediné fungující od roku 1982(Smyril Line), ale mě by zajímalo, které společnosti fungovaly před ní, v 19. a na začátku 20. století. Nemohl by mi někdo prosím poradit?

Ještě bych doplnil poznatky, ke kterým jsem došel - z Dějin Islandu od Kadečkové: "zázrak parního stroje poznali Islanďané už v polovině 19. stl., když začaly k ostrovu pravidelně plout dánské parolodě." A taky z abstraktu k textu od Josepha Shackletona z jeho výpravy na Island z roku 1861: "Cestovali v Arcturusu, dánském plavidle, které během léta plulo podle jízdního řádu." (Originál v AJ: They travelled in Arcturus, a Danish vessel that ran a scheduled service in summer.)

Asi nejde o úplně běžný dotaz, ale byl bych moc rád za jakoukoli pomoc popř. tip na knihu, web, text, aj.

Díky, Tom

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Re: Lodní přeprava na Island

Příspěvek od wanthalf » sob 23. lis 2013 13:00:44

Mno, to se obávám že bude dost náročná otázka i přímo na Islanďany, natožpak české cestovatele. Asi bude třeba se vydat do reykjavické národní knihovny, pokud možno vyzbrojen znalostí islandštiny, a pátrat tam. Anebo zkusit kontaktovat tamní historiky (pokud se najde nějaký, který odpovídá na maily... ;-)).

Osobně odhaduji, že dřívější (tj. "před Smyril-Linem") osobní doprava závisela hlavně na nákladní dopravě. Dřív bývali lidé/podnikatelé a věci vůbec mnohem flexibilnější a otevřenější (přístavy nebyly obehnané třímetrovými ploty jako dnes, po roce 2001, všude se volně chodilo a smlouvalo na místě...) - když někdo někam plul, nabral v přístavu všechen náklad a všechny cestující, co se naskytli a měli stejnou cestu. Takže bych pátral třeba okolo společnosti Eimskip (a jak se jmenuje ta druhá...?), jejíž nákladní lodě prý ještě před lety byly schopné dopravit i pár civilních cestujících (navrch k obrovskému nákladu).

Tom

Příspěvek od Tom » čtv 12. pro 2013 19:28:31

Moc díky za odpověď i za rady :) Jen jsem to zkoušel, nepočítal jsem, že mi tu někdo vypíše bůhvíco :) K nějakým dalším informacím jsem se ještě dostal, snad to bude stačit. Hezký den

wanthalf
Jméno: Pavel Vondřička

Příspěvek od wanthalf » pon 06. led 2014 10:07:42

Ale vždyť jsme úplně zapomněli, že tu přece máme řadu starých cestopisů! A mnohé jsou i české. Zrovna mi padla do ruky kniha K. J. Zákouckého z roku 1913, kterou mám v knihovně. Ten jel na Island lodí jménem "Botnia" z Kodaně. Zmiňuje, že loď provozovala stejná společnost jako jinou islandskou pobřežní, ale nepíše jaká. Loď prý jezdila na Island desetkrát do roka. Samozřejmě se cestou stavila, kde se dalo - Edinburg, Orkneye, Faery a dokoce i Vestmannaeyjar. Takže stačí zajít i do nějaké české knihovny a člověk si udělá trochu představu. Všechny staré české cestopisy o Islandu zmiňuje ostatně ve své knize Honza Burian, takže není problém si je vypsat a najít.

Naposledy oživil Anonymous v pon 06. led 2014 10:07:42

Odpovědět