Půjčení auta

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Půjčení auta

Re: Půjčení auta

od Pepa » sob 04. říj 2014 14:02:35

Závěr po návratu z našeho prvního Islandu.
Díky,všem!
Nakonec jsme po dlouhém uvažování se rozhodli pro Off-road. A udělali jsme dobře.Sice Vitara tam patří k nejmenší terénákum,ale na naši první návštěvu jsme neměli velké ambice. Umožnila nám překonat řadu brodů, kam osobním by nebyla šance.Nemuvě o jistotě 4WD.Takže Ring road máme projetou a příště do jěště divočejších oblastí....
Duhové hory !!!atd nedivím se ,že se na Island každý rád vrací.
Pepa

Re: Půjčení auta

od martinfoto » sob 16. srp 2014 0:20:50

No vážení, k tomuto dotazu mohu sdělit následující....4x4 do vnitrozemí nutné, ale má to jedno velké ale....v některých místech je cesta obtížně predikovatelná a použít zkušenosti jiných může být kontraproduktivní, neboť přírodní podmínky díky erozi, silným dešťům a táním často úplně mění možnosti průjezdnosti....a hlavně se taky někde často brodí a mnoho brodů není na mapách....co z toho vyplývá...je třeba přemýšlet o následujících věcech, co je třeba mít vše v autě...vyprošťovací pomůcky jako vafle, zemní kotva, naviják a min. jeden kanystr s palivem....tudíž
- některé brody, když prší mají až 10x více vody...za silného deště, silného geotermálního tání ledovců nejsou sjízdné...letos takto začátkem léta byla uzavřena cesta na Laki i pro spec. offroady, taktéž jižní strana Myrdallsjokulu
-v některých úsecích spotřeba auta 30-40l/100km, takže pro putování kolem severní hrany Vatnajokull kanystr a ne jeden nutnost...k nejbližší benzínce nemusíte projet, takže pak návrat stejnou cestou odkud jste vyjeli..
- brody a jejich průjezdy se mohou měnit ze dne na den...zažil jsem to letos na Fjallabaku....nebo mohou být tak kalné, že není vidět dno...dost se mi při hledání cesty přes brod hodily vysoké rybářské holínky-prsačky....v některých brodech byly i jámy hluboké přes metr nebo podobné koleje, tam auto sedne na břicho a konec..
původně jsem si myslel, že jsem exot, když toto vozím v autě, ale z omylu mě letos vyvedly 2 holandské trosky, které zapadli na F225 v brodu v nánosu sopečného popela...neměli nic ani mapy a navigaci, aby věděli kde vlastně jsou...pak začali zjišťovat, když jsem svoje vyprošťovadla začal tahat z auta, že nejsou na dálnici v Holandsku a nějak to luxusní počasí na fotkách cestovek je trochu zavádějící...holt přiletěli letadle, 20kg zavazadel max..půjčili si offroada a kde sehnat další vybavení do něj nepřemýšleli...lze si jej také půjčit, ale to jsou další a ne malé finance..
- jinak další dost negativní poznatek....cizinci, co si půjčí 4x4 v půjčovně Vám většinou nepomůžou...myslí si, že zvednete mobil a zavoláte si o pomoc...jenže v mnoha místech není signál...takže pešek...projedou kolem Vás, udělají si fotku zapadlých zoufalců a spěchají dále...
tudíž základní rada....
- každý je tam svého štěstí strůjcem...čili co nemám jistotu, že projedu, tak tam nos nestrkám...nebo si nejdříve dle mapy zjistím, jak je to pěšky daleko pro pomoc a zda na místě funguje mobil..v některých místech potkáte max. 1 auto za den...
co tam lze vidět tak najdete u mě třeba zde
http://martinfoto-pardubice.webnode.cz/ ... nd-island/
čili všem přeji hlavně úspěšný návrat
Martin Brát

Re: Půjčení auta

od RWRWRW » pon 28. črc 2014 7:16:50

MapsWithMe

Re: Půjčení auta

od Sandra » pon 30. čer 2014 23:19:13

Martin píše:Dobrý den,
máte někdo zkušenosti s nejakou aplikaci na smartphone (android preferuju, ale i iphone by sel), ktera by se dala pouzit jako navigace pro Island? pri googlovani toho moc neni. :/ diky predem za odpovedi.
Dobrý den,
dlouho jsme sháněli jakoukoliv navigaci, třeba na Tomtom vůbec není, a měli jsme přímo na Islandu půjčeného Garmina, ale byl úplně mimo. Na telefony jsme našli pouze off-line mapy.
Doporučuji koupit klasickou papírovou mapu - např. na Islandu na benzince lze koupit Vegaatlas 1:200 000, velmi podrobná mapa, je tam i vyznačeno, jaký povrch komunikace má, zda je asfaltka či šotolina (je to velmi přesné). Bohužel tam tedy nejsou bližší mapy obcí (jen Reykjavík), ale to se dá sehnat na letáčku v turistických informacích nebo nám dobře posloužil i knižní průvodce.

Re: Půjčení auta

od Martin » pon 30. čer 2014 20:56:14

Dobrý den,
máte někdo zkušenosti s nejakou aplikaci na smartphone (android preferuju, ale i iphone by sel), ktera by se dala pouzit jako navigace pro Island? pri googlovani toho moc neni. :/ diky predem za odpovedi.

Re: Půjčení auta

od Návštěvník » stř 25. čer 2014 17:24:44

I když jsem se zařekl, že nebudu reagovat - budiž. Tohle všechno dobře vím a každý, kde se na mne obrátil, dostal všechny rady s patřičnými upozorněními na nebezpečenství atd. atd. A všechny záludnosti jsou dostatečně poopsané v mém průvodci vnitrozemím. A protože se silnice zlepšují - některá moje varování jsou už možná trochu zbytečná, ale lépe počítat s horším než obráceně. Nejsem žádný džípový maniak, ale bez čtyřkolky se spousta míst na Islandu poznat nedá. A nebojte se, většinu cest jsem absolvoval po normálních silnicích, a projel jsem jich opravdu dost (vč. západních, východních fjordů, Langanesu a dalších "bohem zapomenutých míst" atd. atd.). Celá tahle diskuse je zbytečná, jen jsem si dovolil přidat do diskuse svůj názor - to bývá smysl blogu - a hned začalo to kamenování. Trochu je úsměvné, že "poslední slovo" musí mít za každou cenu správce. Ale prosím, neberu Vám to.
Už mlčím...

Re: Půjčení auta

od wanthalf » stř 25. čer 2014 12:48:44

Omlouvám se, pane Suchardo, že jsem správce a tohle fórum jsem náhodou založil - budu ten "titul" muset nějak vypnout, aby nebyl zneužit proti mě. Nikoho nekamenuju ani necenzuruju, jen se snažím bojovat racionálními argumenty s otřepanými mýty typu "ten pravý Island najdete jen džípem" - jsem už asi poslední trouba, který tenhle boj s povrchními klišé nevzdal a navzdory jejich nadšenému pěstění v klubu se ještě pořád k tomuhle klubu hlásí (ale už to možná taky brzy vzdám, přiznávám). Naprosto s vámi souhlasím: pravý Island nejsou jen atrakce u přecpaných parkovišť, jenže to nemá nic společného s tím, jaké máte auto. Znám tisíce míst na Islandu, kde nepotkáte ani auto ani živáčka. A to právě díky tomu, že nevypadají zdánlivě nijak atraktivně ani pro autobusy s Japonci ani pro džípové nadšence. Stačí zajet často jen kousek "za roh" od hlavních atrakcí. A naopak: viděl jsem parkoviště ve vnitrozemí - Landmannalaugar, Askja, Hveravellir - v posledních letech si nijak nezadají s parkovišti u Geysiru, Gullfossu nebo Seljalandsfossu. Možná je tam o něco (málo) méně autobusů a Toyot Yarisů, ale o to více džípů, i těch půjčených. Na Islandu každým rokem rapidně vzrůstá počet turistů - loni to bylo třičtvrtě milionu, letos se prý čeká už milión - a rozhodně nenarůstá jen počet autobusů nacpaných Japonci. S tím bohužel nic nenaděláme, Island tu prostě není jen pro nás.

Další věc, která se rychle mění, jsou samotné silnice. Však tam jezdíte co rok, tak jste si musel jistě taky všimnout. Když jsem před pěti lety v zimě vyjížděl na Dýrhólaey, byl jsem celkem rád, že mi náhodou půjčili místo osobáku džípa - sice jsem tam už byl předtím párkrát osobákem, ale v té zimě bych na to asi neměl nervy. Před měsícem jsem se tam byl poprvé podívat znova a nestačil jsem se divit: pod kopec vede luxusní asfaltka (ano, bohužel už je tam to plné parkoviště) a nahoru na kopec šťerkovka tak pohodlná, že bych ji vyjel i dětským autíčkem. Totéž platí téměř o celém Islandu - zlepšuje se i stav silnic kolem kaňonu Jökulsárgljúfur (kde jsme se v osobáku ještě před třinácti lety klepali rychlostí 5km/h a stejně jsme ho div nerozmlátili - před třemi lety jsem tam jel oktávkou už úplně v pohodě, na té východní straně jsem dokonce v pohodě předjížděl i džípy), a bývalou horskou silnici č. 35 dnes projedete s osobákem (s trochou trpělivosti) celou i oficiálně, včetně odboček do Kerlingarfjöll a na Hveravellir. Pravda, na poslední dvě zmíněná místa s půjčeným osobákem člověk tuším stále oficiálně nesmí.

Na Islandu jsou asi čtyři velmi odlišné typy prostředí: 1. Reykjavík a přilehlá města, 2. "běžný" venkov podél pobřeží s vodopády, písčinami a útesy vč. největších hor a ledovců, 3. svérázné západní (a východní) fjordy a 4. pusté vnitrozemí s řadou pozoruhodných chuťovek. Na ten poslední asi z 80% opravdu je třeba čtyřkolka, pokud možno zvýšená. Záleží, kdo chce co vidět a pro koho co představuje "ten pravý Island". Rozumím, že pro vás je to jednoznačně oblast č. 4. Pro mě to tak jednoznačné není a proto se domnívám, že pro prvních 5-6 týdnů (když to vezme zkrátka) na Islandu člověk bohatě vystačí s nejobyčejnějším osobákem. Potom není od věci si půjčit na pár dní či týdnů džípa a jet se podívat na ten zbytek - pokud je víc lidí, je to výhodnější než autobusy, ale má to zase svá rizika, jako je brodění řek, protože není brod jako brod - a už jsem viděl jak nezkušení turisté obvykle "brodí" tak, že málem utopí auto i v nevinné říčce.

Ostatně by bylo od vás velmi záslužné, kdybyste právě své bohaté zkušenosti v tomto směru předával dál současně s oním přímočarým doporučováním džípů - třeba i příspěvky do našeho "průvodce". Islanďané totiž mají s narůstajícím množstvím turistů také narůstající problémy se zachraňováním "zelenáčů", kterým takhle někdo doporučil půjčit si džípa, aniž by jim řekl, jaká rizika to obnáší a jaké dovednosti to vyžaduje. Nezkušení turisté pak neumí s tím džípem ani vyjet z banální zbytkové sněžné závěje na vnitrozemských cestách, o topení se s autem v řekách ani nemluvě.

Re: Půjčení auta

od Návštěvník » stř 25. čer 2014 7:11:22

Aha, připomíná mi to jeden firemní blog, kde, když je vysloven jiný názor, než má správce stránek, tak je autor okamžitě ukamenován. Dobře mu tak, má být zticha. Jinak souhlasím s tím, že na Islandu hledá každý něco trochu jiného, ale chtěl jsem napsal a napsal, že ten "pravý" Island nejsou jen atrakce u přecpaných parkovišť. Hlavní otázka zněla: jaké auto?
Howgh.

Re: Půjčení auta

od wanthalf » úte 24. čer 2014 23:52:47

Ano. Ve vnitrozemí se jistě také nachází několik pěkných míst, která určitě stojí za to. Je třeba ovšem umět také brodit řeky (utopené auto vám žádná pojišťovna nezaplatí, o životě nemluvě) a určitě nepojedete za necelých 5l/100km. Ale není pravda, že Island se dělí na turistické atrakce "podávané na talíři" pro Japonce a "Ten Pravý Island" dostupný jen džípem. Zatímco ve vnitrozemí potkáte davy členů "Klubu džípových fanatiků" (hádejte z jakých zemí...), na normálních silnicích najdete tisíce nádherných zákoutí, o kterých nemají ponětí ani Japonci ani řidiči teréňáků. Často jen 100 metrů od asfaltové silnice. Nemá smysl si však ani dělat iluze, že někde budete "úplně sami". Stejně jako se dá donekonečna hádat o tom, co je to ten "pravý Island". V Západních fjordech můžete najít relativní ráj na celé týdny, a nepotřebujete k tomu víc než trabanta.

A po pravdě řečeno - ty nejkrásnější místa - podle mého osobního, čistě subjektivního názoru - nenavštívíte žádným autem, ani kdyby mělo náhon na padesát kol. A pokud chcete opravdu poznat "ten pravý Island", nepomůže vám žádné auto, ani tank ani tříměcíční dovolená: přečtěte si pár knížek od islandských autorů, něco ze ság a staré poezie, pusťte si pár islandských filmů, naučte se islandsky...

Pojem "ten pravý Island" (nebo "Island, jaký ve skutečnosti je") má totiž spoustu podob podle toho, co vás zrovna zajímá a co v Islandu chcete vidět. Island totiž nabízí spoustu značně odlišných extrémních zážitků. Pro někoho to je pár scénických vodopádů a gejzírů, pro někoho jiného velké hřiště pro jeho superteréňák, pro dalšího úžasně divoké pařeniště nekonečných víkendových reykjavických party a divokého nočního života, pro jiného dlouhé pustiny plné lávových polí, útesů, skalních rozsedlin a puklin, opuštěných mořských zátočin a písčin, někdo jiný zase upřednostní náročné šplhání po ledovcích a horách či jiné extrémní sportovní zážitky, někdo si třeba zase chce užít termálních koupelí a jiní lidé se zajímají o rukopisy, historii, jazyk, tradice, kulturu, hudbu, umění nebo třeba geologii atd. atd. Potkal jsem už všechny tyhle druhy "islandských fanatiků". Takže podle toho, která z uvedených "skutečností" je pro vás ta "skutečná", si můžete vybrat i auto - nebo taky jen bicykl či prostě vlastní nohy a palec na ruce... Ve všech případech máte na Islandu dost co dělat na řadu týdnů i měsíců a zažijete nevídané a nečekané - a stejně neuvidíte nikdy "všechno" (natožpak "ten pravý Island").

Re: Půjčení auta

od Jan Sucharda » úte 24. čer 2014 22:11:51

Dovolím si malinko nesouhlasit s předchozím příspěvkem, že 4x4 není nutné. Pokud chcete poznat i trochu jiné oblasti, než jsou běžně "podávány na talíři" turistům v zájezdových autobusech, a tudíž poznat Island, jaký ve skutečnosti je, tak je auto 4x4 nezbytností. Spotřeba 3 x větší je nesmysl. Autem 4x4 můžete absolovat úžasné cesty v jižní části vnitrozemí (Fjallabak Sydri a Fjallabak Nyrdri), dojet do soutěsky Eldgjá, k jezeru Langisjór, okolo hor Maelifell, 'Oldufell, Hatfell, na sopku Laki atd. atd.) A ve východní části vnitrozemí pak samozřejmě Askja, ale i hloub do vnitrozemí směrem na jih úžasnou cestou f 902 ke Kverkfjölu, Hvannalindiru atd. A pokud si půjčíte velký teréňák ( Land Cruiser, Land Rover Defender, Pajero), tak se můžete vydat napříč Islandem mezi Nýidalurem a Askjou po silnici Austurleid (F 910) - je opravdu náročná, ale pak si budete moci říct, že jste Island poznali nejen jako Japonci...).
Přeji hodně zdaru, k info jsem kdykoli k dispozici - napsal jsem Průvodce islandským vnitrozemím a všechny cesty "vlastnoručně" projel.
Jan Sucharda

http://www.jas-hrotovice.com

Nahoru